Varis Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Varisin tedavisinde mevsimin bir önemi var mı?
3 Ocak 2019
Ameliyathanede cep telefonu kullanmak yasaklanmalı mı?
3 Ocak 2019
 • Varis sadece estetik bir problemdir

  Ciltten parmak gibi kabarık olan damarlar olan varislerin en sık nedeni, toplardamarların içindeki kapakçıkların yetersizliğidir. Bu kapakçıkların yetersiz çalışması sonucunda ayak bileğine doğru kan basıncı artar ve ciltte değişiklikler olmaya başlayabilir ve genişlemiş damarların içinde pıhtı gelişebilir. Bu nedenle varis sanılanın aksine sadece estetik bir problem değil bir sağlık problemidir. Bu nedenle kapakçıkları bozuk olan damara müdahale edilmeden yapılan girişimler buzdağının sadece tepesini traşlar ama problem devam eder.

 • Varisler her zaman kendini belli eder

  Sanılanın aksine venöz hastalık kendini her zaman göstermeyebilir ve beklenen varisler görülmeyebilir. Hastalık kendinin sadece, sabahları olmayan ama akşama doğru artan bacaklarda ağrı-sızı ve şişlik şikayeti ile belli edebilir.

 • Varisimde pıhtı olursa akciğerime atar ve ölebilirim

  Bu bilgi de ilk bilginin tam aksine aşırı endişeli yaklaşımdır. Varislerde oluşan pıhtının akciğere atma ve hayatı tehdit etme ihtimali sıfır olmasa da oldukça düşüktür. Akciğere atan pıhtının kaynağı sıklıkla bacakların ana toplar damarlarıdır. Bu damarlarda pıhtı geliştiği zaman akciğer atma riski oldukça yüksektir.

 • Varislerden kolay yöntemlerle kurtulmak

  Özellikle internette sadece krem kullanılması ile veya basit yöntemlerle varislerden kurtulmanın mümkün olduğu bilgiler ve reklamlar var. Damar içindeki basıncın artması sonucunda damarların genişlemesi söz konusu olduğu için, varislerin krem kullanılması ile ortadan kalkması mümkün değildir. At kestanesi özü gibi bitkisel formüller içeren kremler bacaklardaki rahatsızlığı, ağrıyı azaltabilir ancak görüntünün düzelmesine imkan vermez.

 • Varislerin tek çözümü ameliyattır

  Bugün varislerin çözümünde lazerle, radyofrekans veya yapıştırıcı yöntemi ile ameliyata gerek olmadan çözüm bulmak mümkün. Bu noktada hastaların erken başvurması önemli. İhmal edilmiş varislerde girişimin boyutları da büyür. Bu nedenle erken başvurmak daha hafif çözümlere imkan tanır.

 • Varis tedavim sırasında yedek damarımı kaybediyorum

  Varis tedavisi sırasında bypass’ta kullanılan damar ortadan kaldırılır. Bu nedenle doktorunuzun değerlendirmesi önemlidir. Bu yedek damar bir bypass sırasında kullanılamayacak kadar deforme olduysa ortadan kaldırılması doğrudur. Bunun yanı sıra damarın dizaltı bölümü varis ameliyatı sırasında yerinde bırakıldığı için ileride gerektiğinde kullanılabilir. Ek olarak vücudumuzdaki tek yedek damar bu damar değildir.

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  five × 1 =