Öğlen Tatilinde Varis Tedavisi Yapılabilir

Varisler Köpükle Kuruyor
4 Ocak 2019
Stresin Sağlığımız Üzerine Etkileri
4 Şubat 2019

Varis tedavisi için en uygun dönem; sonbahar ve kış aylarıdır. Çünkü operasyondan sonra hastaya yüksek basınçlı varis çorabı tavsiye ediyoruz. Sıkı bir çorabı kışın giymek daha kolaydır.


3 HAFTA VARİS ÇORABI

Tedavi planlamasında; hastanın şikayeti, muayene ve doppler bulguları önem taşır. Hastada damarlar içinde kanın geri kaçışı yoksa ve hastanın şikayetleri görünüş ağırlıklı ise lazer veya iğne ile skleroterapi uygulaması tercih edilebilir. Skleroterapi sonrasında hasta yüksek basınçlı çoraplarla veya bandajlarla eve gönderilir. Çorap kullanımına en az üç hafta devam edilmelidir. Damarlarda geri kaçış tespit edilirse; operasyonun riskleri ve beklentiler konusunda, doktorla hasta ayrıntılı şekilde konuşmalıdır.

Toplardamarlarda kanın geri kaçtığı bölümün kapatılması; su basmış bir evde ilk olarak musluğun kapatılması gibi önemlidir. Bu damarın kapatılması veya ortadan kaldırılması için farklı teknikler var. Cerrahi yöntem yıllardır kullanılıyor. Ameliyatta genel anestezi uygulanır. Kasık bölgesinden ve diz altından kesik yapılır ve kaçak olan damar, bu iki nokta arasında bir tel aracılığı ile çıkartılır.

2000'li yılların başından itibaren lokal anestezi ile ultrason altında yapılan yöntemler de öne çıkmaya başladı. Bu yöntemlerde; kapatılması amaçlanan damar içine ultrason yardımı ile bir katater yerleştiriliyor. Bu katater ses dalgası veya lazer olabilir. Her iki yöntemde de mevcut enerji ısı enerjisine çevrilir ve kaçak olan damar yakılarak ortadan kaldırılır. Girişim lokal anestezi ile yapılabilir. Operasyon sonrası ağrı, morluk gibi şikayetler; ameliyata göre daha azdır.


TEDAVİ SONRASI YÜRÜYÜŞ

Hasta skleroterapi tedavisinden sonra varis çorabını düzenli olarak giymiyorsa, varisi tekrarlayabilir. İğne tedavisi sonrası en azından hastane etrafında 30 dakika yürümesi de gerekir.

HASTA OPERASYON SIRASINDA MÜZİK BİLE DİNLEYEBİLİR

Varis tedavisinde en kısa süren yöntemler; lazer ve radyofrekanstır. İkisinde de yetersiz durumda olan damar yakılır. Hastanın bu yöntemlerle öğle yemeği arasında bile tedavi olması mümkündür. Ancak işlem sonrası bir-iki saat dinlenip öyle eve gitmesi daha uygun olur. Ama isterse, iki saat içinde de işine dönebilir.

İşlem kesinlikle acısızdır. Sadece lokal anestezi yaparken biraz iğne acısı duyulur. Onun dışında işlem yapılırken hasta isterse müzik bile dinleyebilir. Ancak eğer isterse uyutulabilir de...Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =